0 216 687 03 37
Sosyal Medya Hesaplarımız

Endüstriyel Otomasyon

4 kez görüntülendi

   ENDÜSTRİYEL OTOMASYON NEDİR?

   Geçmişten bugüne kadar insanlar sürekli olarak bir yenilik peşinde olmuştur. Bu ihtiyaçlardan dolayı insanlar bir çok yenilik keşfetmek amacıyla çeşitli çalışmalar ortaya çıkarmıştır. Günümüzde özellikle sistemlerin yenilenmesi ve otomatikleştirilmesi için büyük bir gayret gösterilmektedir. Bu nedenledir ki artık insan gücüyle kullanılan makineler yerine otomatik makineler daha sık görülmeye başlanmıştır. Bilişim ve gelişim çağı olarak adlandırabileceğimiz bu dönemde otomasyon sistemi nedir sorusunun cevabını bulabiliriz. Makineleşme hizmet kollarında ve diğer alanlarda hızlı ve etkili bir çalışma imkanı sağlar.

   OTOMASYON SİSTEMLERİ NELERDİR?

   Otomasyon endüstri, yönetim ve bilişim alanlarında yapılan işlerde insan aracıyla gerçekleştirilen işlerin otomatik bir şekilde yapılmasını kapsar. Bir diğer deyişle otomasyon nedir, bir işte insan ve makinelerin görev dağılımıdır. Eğer bu tanımları genel bir tanımda toparlayacak olursak otomasyon, mekanik, elektronik ve bilgisayar tabanlı sistemlerin  yardımıyla herhangi bir şeyin imalatının gerçekleştirilmesi ve kontrol altına alınmasıdır.

Otomasyon sistemlerinde bir işin insan ve makine arasında paylaşım yüzdesi sistemin düzeyini belirlemektedir. Bu nedenle bir otomasyonda insan gücü daha çoksa yarı otomasyon, makine gücü daha çoksa tam otomasyon meydana gelir. Otomasyon sistemleri ile amaçlanan durumlar ;

  • Verimli üretim
  • Rekabet ortamı yaratma
  • Kaliteli ve güvenilir hizmet
  • Otomasyonun günlük yaşamımızdaki örneklerine bir göz atalım ;
  • Elektronik cihazlar
  • Sağlık uygulamaları
  • Araçlar
  • Arama motorları
  • Asansörler
  • Sağlık alanında hizmet veren cihazlar

Tabi bu aşamalardan sonra cevaplayacağımız bir diğer soru otomasyon teknolojisi nedir sorusu olacaktır. Otomasyon teknolojisi, her alanda çevremizde yer alan alet ve donanımların tamamını içeren ve hizmet amaçlı yapılan çalışmalardır.

   ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ ALANI NEDİR?

   Son zamanlarda adını daha sıklıkla işittiğimiz endüstriyel otomasyon kavramı özellikle geçmiş dönemlerde dünya üzerinde endüstriyel ürün tasarımlarında ortaya çıkan değişikliklerle kendini belli etmektedir. Dünyamızın sürekli değişen ve büyüyen bir pazara sahip olması nedeniyle ürünlerin içerik ve özelliklerinde de önemli gelişmeler olmuştur. Yaşanan tüm bu değişikliklerle endüstriyel otomasyon teknolojisi iş yapar duruma gelmiştir. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi durumuyla sanayi ve Pazar şartlarında arzu edilen ürünlerin nitelikli olması beklenirken ürünlerin pazara göre daha özellikte olması önem kazanmıştır. Pazar rekabet ortamının hiç olmadığı kadar sıklaştığı günümüz şartlarında tasarım imalat teknolojilerinin yetersiz kalması son derece olası bir durumdur. Tamda bu noktada endüstriyel otomasyon nedir aşamasında oluşan gereksinimler karşısında yeni yöntemlerin oluşturulmasına gerek duyulmuştur.

Endüstriyel otomasyon kavramı böyle bir gereksinim sonucu meydana çıkmıştır. Bu adı geçen kavram özellikle mühendislık kavramlarını etkileyerek endüstriyel üretimde gözle görülebilecek değişikliklere yol açmıştır. Bu konuda verilebilecek en güzel örnek endüstri alanında robotların kullanımı olacaktır. Günümüzde robot teknolojisi o kadar gelişmiştir ki artık hemen hemen her alanda onlara rastlayabiliriz.